שומנים וכולסטרול גרסת הדפסה דואר אלקטרוני

שומנים:

שומן הוא מרכיב חשוב של דיאטה בריאה. הגוף שלנו משתמש בשומן בשביל ייצור הורמונים, יצירת אנרגיה וספיגה של ויטמינים שונים. בין אם מטרתנו היא הרזייה או אכילה בריאה יותר, חשוב ביותר לבחור בקפידה את סוג השומן שאנו אוכלים.

כמות השומן הנצרכת ביום משתנה בהתאם לצרכים הקלוריים האינדיבידואלים שלנו.  בדרך כלל, אנשים מבוגרים בריאים צריכים 20% - 35% של תצרוכת הקלורית היומית משומן.

לא כל השומנים דומים בפעילותם בגוף.  שומנים מסוימים מזיקים לנו יותר ועדיף לאכול מהם כמה שפחות.

יש 3 סוגי שומן שונים: שומן רווי, שומן בלתי רווי ושומן טרנס

  • שומן רווי – נחשב לשומן פחות בריא, הוא אינו חיוני לגוף ואין לו שום תפקיד במניעת מחלות כרוניות. הוא נמצא בעיקר במזונות מן החי (חלב מלא, שמנת, גבינה, חמאה, בשר בקר, שמן קוקוס) כמו כן בשמן קוקוס ושמן דקלים מן הצומח.
  • שומנים בלתי רווים – נחשבים לשומנים בריאים יותר ודיאטה בריאה צריכה להכיל אחוז גבוה יותר של שומנים אלה. יש 2 סוגים של שומנים בלתי רוויים: שומן חד בלתי רווי (נמצא בשמן זית,שמן קנולה, אבוקדו, שקדים) ושומן רב בלתי רווי (נמצא בדגים- סלמון, מקרל, הליבוט, אגוזים, זרעים כגון זרעי פשתן, שמן חמניות ושמן תירס).
  • שומן טרנס – גם הוא נחשב לשומן לא בריא שאינו חיוני לגוף הוא שומן שנוצר באופן תעשייתי ונמצא בעיקר בדברי מאפה ומזונות מעובדים שונים.  ברשימת הרכיבים התזונתיים ניתן לזהות אותו כך: שומן מוקשה מהצומח או שומן מוקשה חלקית מן הצומח.  יש גם שומן טרנס טבעי בכמויות זעירות בבשר ומוצרי חלב של מעלי גרה. דוגמאות למזונות שמכילים שומן טרנס: חטיפים למיניהם, דברי מאפה למיניהם, מרגרינה, מזון מטוגן.

כולסטרול

כולסטרול בגוף מגיע מ-2 מקורות: פנימי – הגוף מייצר מספיק כולסטרול לצרכים המטבוליים של תאי הגוף, וחיצוני – ממקורות מזון שאנו אוכלים.  כולסטרול נמצא במקורות מזון מן החי – ביצים (חלמון), בשר (במיוחד גבוה באברים פנימיים כמו כבד), עוף, דגים, פירות ים ומוצרי חלב. ישנם 2 סוגים של כולסטרול בדם:

  • LDL- הידוע גם בתור הכולסטרול ה"רע", מוביל כולסטרול ושומנים אחרים בדם אל התאים השונים בגוף. ערך גבוה של כולסטרול זה יכול להגביר את הסיכון להתקפי לב ושבץ.
  • HDL - הידוע גם בתור הכולסטרול ה"טוב", מוביל כולסטרול מהתאים לפירוק בכבד. ערך גבוה של כולסטרול זה מוריד את הסיכון לחלות במחלות הקשורות לכלי הדם.
  • TG הטריגליצירידים -  אינם כולסטרול, אך הם סוג שומן בדם והם משתתפים בחישוב של הערך הכולל של הכולסטרול בדם

לסיכום:

  • אכילה של שומן רווי ושומן טרנס יכולה להעלות את ערכי כולסטרול ה הרע" ולהוריד את ערכי הכולסטרול ה"טוב"
  • אכילת שומן חד בלתי רווי יכולה להוריד את ערכי הכולסטרול ה"רע" ןלהעלות את ערכי הכולסטרול ה"טוב"
  • אכילת שומן רב בלתי רווי יכולה להוריד את ערכי הכולסטרול ה"רע" אך עלולה גם להוריד את ערכי הכולסטרול ה"טוב"
  • פעילות גופנית היא דרך מצויינת להוריד הכולסטרול ה"רע" ולהעלות את הכולסטרול ה"טוב"